Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: W Polsce nie ma drugiego takiego skansenu, jak ten we wsi Wielka Nieszawka niedaleko Torunia. Prace związane z założeniem Olenderskiego Parku Etnograficznego rozpoczęto już w 2011 r., ale oddano dla zwiedzających dopiero w maju 2018 r. Umiejscowienie tego muzeum w tym właśnie miejscu, nie było wcale przypadkowe, bo to właśnie tutaj już w wieku XVII odnotowano obecność olenderskiego osadnictwa i społeczności menonickiej, dla której teren Kujaw w pobliżu Torunia był jednym z głównych ośrodków ich życia aż do roku 1945. Później, już jako niemiecki naród, gdy do naszego kraju wielkimi krokami zbliżała się Armia Czerwona, opuścili swoje domostwa i to w całej Polsce, pozostawiając po sobie osuszone i użyźnione ziemie oraz niezwykle interesującą kulturę materialną zadbanie wioski, schludne chałupy i liczne cmentarze o finezyjnych nagrobkach.
Na zdjęciu: Zagroda z Kaniczek w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce.
Więcej na temat menonitów i tego wyjątkowego muzeum można dowiedzieć się z artykułu pt. "Olenderski Park Etnograficzny", jaki opublikowałem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 4-6/2019). Polecam tę lekturę.
Wielka Nieszawka to obecnie podtoruńska gminna wieś z siedzibą władz gminy, ale do 1954 r. przynależała do gminy Podgórz. Leży w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie toruńskim, na lewym brzegu Wisły, w rozszerzeniu Doliny Wisły zwanym Kotliną Toruńską; przez wieś przepływa dolny odcinek Strugi Zielonej. Swoje ukształtowanie terenu wieś zawdzięcza zlodowaceniu północnopolskiemu. Wydmy śródlądowe, jakie się tu rozciągają, są jednym z najlepiej wykształconych kompleksów w Polsce. Ze względu na lesistość i znaczne zwydmienie, teren gminy jest obszarem chronionego krajobrazu.