Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: ..dziesięciogłosowe organy dąbrowskie.-1-
..............................................................................................................................................................................................................................................................
dąbrowskie organy w okresie powstania były zaliczane do kategorii małych. Nie posiadały do tego klawiatury nożnej. Taki instrumen wymagany był ówcześnie kubaturą kościoła .Chór znajdował się wówczas nad zakrystią. Instrument nazwany organem funkcjonował 100 lat .Taka była i jest średnia norma sprawności starych organów.
Użytkowane w nieogrzewanym wnętrzu , zawilgocenie, atakowanie elementów drewnianych przez korniki, ulegały niszczeniu ruchome mechanizmy instrumentu i zestawów piszczałek .
Organy powoli zatracały swoje brzmienie.
W 1770 roku , kanonik kielecki ,proboszcz Dąbrowy ks. Stanisław Oszczewski, poddał organy gruntownemu remontowi, wykonał go nieznany mistrz budowniczy.
Kolejny remont został wykonany przez firmę Biernackiego z Piotrkowa Trybunalskiego w 1885 roku.
--->cd.
gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim.Gmina Dąbrowa Zielona, nie tylko z nazwy jest zielona. Aż 31 % powierzchni gminy stanowią lasy.
W dokumentach pisanych nazwa Dambrowa (Dąbrowa) pojawiła się ok 750 lat temu. Miejscowości o takiej nazwie występuje w całym kraju kilkadziesiąt, jednakże dla odróżnienia miejscowości z początkiem XX wieku Dąbrowę nazwano Zieloną Średniowieczne dzieje wsi datuje się na XI wiek, natomiast Gmina Dąbrowa Zielona dokumentuje swoje początki w 1248 roku.
Legenda o powstaniu nazwy miejscowości podaje:
Był rok 1248. Wiosną tego roku syn Konrada Mazowieckiego, książę kujawski Kazimierz wyruszył na łowy. Po kilku dniach wraz ze swoją drużyną znalazł się w pięknej dąbrowie. Na polanie, na którą wkrótce wjechał widać było kilkadziesiąt chat chłopskich. Księciu Kazimierzowi okolica widocznie podobała się, gdyż z wielkim zachwytem zawołał: Ta osada Dąbrową Zieloną się będzie. Tyle legendy, która miała wyjaśnić w jaki sposób naszej wsi nadano nazwę.