Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Klasztor cysterek

Galeria: Pojezierze Myśliborskie Włącz pokaz slajdów

 
Klasztor cysterek

Tytuł zdjęcia: Klasztor cysterek


Autor: Krzysztof Rusiecki
Data dodania: 2010-08-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2707 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Klasztor cysterek pochodzi z XIII w. Klasztor po raz pierwszy został wymieniony w 1278 r., zbudowano go na sąsiadującym z grodem wzgórzu. Kilka-krotnie był przebudowywany w XIV, XV i XVI wieku. Po reformacji i kasacie klasztoru w 1555r. istniała tu do 1611r. szkoła dla panien szlacheckiego pochodzenia. Po reformacji został przekształcony w folwark. W latach 1611-1811 był siedzibą domeny cedyńskiej, w latach 1811-1870 siedzibą Królewskiej Poczty, w okresie 1870-1940 ponownie przekształcony w folwark. Klasztor zniszczony został w 1945 r. Obecnie budynek jest odbudowany. Cedyński klasztor znajduje się na europejskiej trasie cystersów. Obecnie hotel.
Miejscowość: Cedynia
Kraina: Pojezierze Myśliborskie
Województwo: zachodniopomorskie
 
Schowaj mapę

Pojezierze Myśliborskie

Pojezierze Myśliborskie rozciąga się pomiędzy doliną Odry a doliną górnej Płoni. Na jego krajobraz składają się dość niskie pagórkowate moreny czołowe (wzniesione 20-40 m ponad leżącą na pd. Równinę Gorzowską). Najwyższe wzniesienie - Zwierzyniec, położone na zach. od Chojny, osiąga wysokość 167 m.n.p.m.. Pomiędzy ukształtowanymi przez cofający się lodowiec wzniesieniami rozpościerają się piękne, duże jeziora i malownicze strumienie, płynące zazwyczaj w głębokich jarach i wąwozach.

Największe skupiska jezior znajdują się koło Myśliborza i Lipian, Trzcińska - Zdroju, Chojny oraz Barlinka. Większe kompleksy leśne występują natomiast tylko nad Odrą i pomiędzy Barlinkiem a Gorzowem Wielkopolskim. Szczególnie cennym obiektem przyrodniczym jest rez. przyrody „Skalisty jar Libberta", jedyne na Pomorzu zbocze doliny pokryte skałami wapiennymi, zlepieńcami piaskowymi i głazami narzutowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych