Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pałac w Przelewicach

Galeria: Pojezierze Myśliborskie Włącz pokaz slajdów

 
Pałac w Przelewicach

Tytuł zdjęcia: Pałac w Przelewicach


Autor: Monika Zet
Data dodania: 2016-05-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1302 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na powierzchni 30 ha znajduje się część ogrodu wraz z pałacem przeznaczona dla zwiedzających. Około 22 ha tej części stanowi przedwojenna, pierwotna część ogrodu. Przy wejściu do ogrodu stoi odrestaurowany pałac, w którym mieści się biuro ogrodu, laboratoria Botanicznego Centrum Badawczo - Wdrożeniowego, sale konferencyjne, czytelnia z biblioteką, pokoje gościnne i kawiarnia. Naprzeciw wejścia do pałacu znajduje się, cały czas odbudowywany, zespół folwarczny (obora, spichlerz, gorzelnia, stodoły, mleczarnia). Ogród, pałac i folwark stanowią samodzielny zakład budżetowy. Są własnością gminy Przelewice. Od 1976 roku ogród i pałac wpisane są do rejestru zabytków. Obecna kompozycja ogrodu jest dziełem Conrada von Borsig, członka Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, od około 1924 roku właściciela ogrodu. Przebudowę parku według jego życzenia wykonał architekt krajobrazu Heydenreich. Ogród zyskał kolekcje: roślin wrzosowatych w tym różaneczników; karłowatych roślin iglastych, głównie z rodziny cyprysowatych i świerków; roślin zielnych.Jedną z roślin zapisanych w Światowej Czerwonej Księdze roślin ginących i zagrożonych jest rosnące na terenie ogrodu drzewo chusteczkowe Dawidia chińska. Jej kwiat trafił na logo ogrodu, jak również do herbu gminy Przelewice.
Miejscowość: Przelewice
Kraina: Pojezierze Myśliborskie
Województwo: zachodniopomorskie
Schowaj mapę

Pojezierze Myśliborskie

Pojezierze Myśliborskie rozciąga się pomiędzy doliną Odry a doliną górnej Płoni. Na jego krajobraz składają się dość niskie pagórkowate moreny czołowe (wzniesione 20-40 m ponad leżącą na pd. Równinę Gorzowską). Najwyższe wzniesienie - Zwierzyniec, położone na zach. od Chojny, osiąga wysokość 167 m.n.p.m.. Pomiędzy ukształtowanymi przez cofający się lodowiec wzniesieniami rozpościerają się piękne, duże jeziora i malownicze strumienie, płynące zazwyczaj w głębokich jarach i wąwozach.

Największe skupiska jezior znajdują się koło Myśliborza i Lipian, Trzcińska - Zdroju, Chojny oraz Barlinka. Większe kompleksy leśne występują natomiast tylko nad Odrą i pomiędzy Barlinkiem a Gorzowem Wielkopolskim. Szczególnie cennym obiektem przyrodniczym jest rez. przyrody „Skalisty jar Libberta", jedyne na Pomorzu zbocze doliny pokryte skałami wapiennymi, zlepieńcami piaskowymi i głazami narzutowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych