Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: ...Szerokość 10 - 30 cm, grubość miąższu 1 - 4 cm. Wachlarzowate, płaskie, także maczugowate; mięsiste. Często rosną w skupieniach, ułożone dachówkowato jeden nad drugim, tworząc kolonie do 1m wysokości. Barwa czerwonawożółtawa, siarkowożółta, w starszym wieku spłowiała, biaława. Brzeg owocnika falisto powyginany. Występuje od maja do września na żywych i obumarłych dębach i innych drzewach liściastych, rzadziej na iglastych. Bardzo młode owocniki jadalne, po obgotowaniu w osolonej wodzie można przyrządzać jak sznycle...
Źródło - ,, Grzyby jadalne i ich trujące sobowtóry,, Hans E. Laux
Taki okaz udało mi się spotkać w lesie nad jeziorem koło wsi Smolnica, gmina Dębno.
Pojezierze Myśliborskie rozciąga się pomiędzy doliną Odry a doliną górnej Płoni. Na jego krajobraz składają się dość niskie pagórkowate moreny czołowe (wzniesione 20-40 m ponad leżącą na pd. Równinę Gorzowską). Najwyższe wzniesienie - Zwierzyniec, położone na zach. od Chojny, osiąga wysokość 167 m.n.p.m.. Pomiędzy ukształtowanymi przez cofający się lodowiec wzniesieniami rozpościerają się piękne, duże jeziora i malownicze strumienie, płynące zazwyczaj w głębokich jarach i wąwozach.
Największe skupiska jezior znajdują się koło Myśliborza i Lipian, Trzcińska - Zdroju, Chojny oraz Barlinka. Większe kompleksy leśne występują natomiast tylko nad Odrą i pomiędzy Barlinkiem a Gorzowem Wielkopolskim. Szczególnie cennym obiektem przyrodniczym jest rez. przyrody „Skalisty jar Libberta", jedyne na Pomorzu zbocze doliny pokryte skałami wapiennymi, zlepieńcami piaskowymi i głazami narzutowymi.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Jak są młode i jędrne zbieram. Smażone w panierce pychota. Swoisty smak.
Autor: borowiak Dodano: 2015-07-27 21:52:30