miejscowość
Potoczek - najstarsze wzmianki o wsi pochodzą z 1409 roku. Początkowo stanowiły część dóbr Potok Wielki i należały w XVII i XVIII wieku do rodziny Karskich, a potem Wolskich i Wybranowskich.
W 1870 roku wieś, folwark i grunty nabył Adam Przanowski, który po kilku latach stworzył tutaj wzór gospodarstwa przemysłowego. Posiadłość wówczas obejmowała 4 tys. hektarów. Były tutaj: krochmalnia, gąciarnia, smolarnia, węglarnia, cegielnia, piec wapienny, tartak, dwa młyny i gospodarstwo rybackie. W okolicy wydobywano torf i wapień.
Przanowski wzniósł też murowany zespół dworski i założył ogród obfitujący w szlachetne gatunki drzew owocowych i krzewów. Do dóbr Potoczka należały Maliniec, Brzeziny i Dąbrówka. W 1944 roku majątek przejął Skarb Państwa. Początkowo w dworze był Dom Kultury, a od 1961 roku Zasadnicza Szkoła Rolnicza.
Wokół dworu znajduje się założony w XVII w. park o powierzchni 10 ha, a w pobliżu zespół stawów o powierzchni 2,5 ha. Park powstał już w XVII wieku. Na obszarze parku zarejestrowanych jest kilkadziesiąt drzew pomnikowych m.in. dęby, lipy, kasztanowce, jawory.
Dzisiejszy Potoczek to malowniczo położona nad brzegami Sanny wieś, w krajobrazie której uwagę zwracają rozległe stawy rybne. Wzdłuż drogi rozłożyły się zabudowania, w większości współczesne i okazałe, świadczące o zasobności mieszkańców. W dawnym dworze mieści się Zespół Szkół Rolniczych, prowadzący własne gospodarstwo rolne. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na otoczone zielenią stawy i rozrzucone w kępach drzew, m.in. starych dębów, zabudowania tej miejscowości.