Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Mogiła powstańców styczniowych i grób Aleksandra Uchnasta ostatniego powstańca

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Mogiła powstańców styczniowych i grób Aleksandra Uchnasta ostatniego powstańca

Tytuł zdjęcia: Mogiła powstańców styczniowych i grób Aleksandra Uchnasta ostatniego powstańca


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-11-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3632 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: 18 marca 1863 r.w rejonie wsi Grochowiska,Las Winiarski,Galów,Kameduły oraz Buska żołnierze gen.Mariana Langiewicza stoczyli bitwę z wojskami rosyjskimi gen.Czengierego.Kilku żołnierzy - powstańców walczyło w rejonie lasu wełeckiego na tzw.Łowiskach.Polegli tam powstańcy zostali pochowani na nowym wówczas cmentarzu w Busku.Byli to kapelan powstańczy ks.Antoni Majewski,zasieczony szablami przez Moskali,podczas udzielania ostatniej posługi religijnej konającemu powstańcowi orazFranciszek Sokołowski,Erazm Łakowski,Jan Zawrycz,Józef Skrzyński i 20 bezimiennych. W 21 sierpnia 1916 r.krzyż na powstańczej mogile poświęcił kapelan I Brygady Legionów Polskich ojciec Kosma Lenczkowski,W latach 30. XX w.na mogile powstańczej wybudowano nagrobek,istniejący do chwili obecnej. W 1939 r.obok mogiły powstańczej pochowano ostatniego weterana powstania na kielecczyźnie por.Aleksandra Uchnasta. Por.Aleksander Uchnast - weteran powstania 1863 r. Aleksander Uchnast urodził się w 1849 r. w Pradłach pow.Olkusz.Mając 14 lat w 1863 r. wstąpił do powstaniastyczniowego,walczył w lasach świętokrzyskich.W czasie walk pod Opatowem 20 lutego 1864 r.został ciężko ranny,a po wyjściu ze szpitala został aresztowany i osadzony w więzieniu carskim.Po wyjściu na wolność uczył się i został nauczycielem,następnie uczył w szkołach Szańcu,Strożyskach,a po I wojnie światowej w Wełczu.Był ostatnim weteranem powstania styczniowego na Kielecczyźnie,zmarł w styczniu 1939 r.,na cmentarzu Busku-Zdroju. W połowie lat 70.XX w.,Rada Miejska nadała nowej ulicy,biegnącej od ul.Kusocińskiego do al.Mickiewicza nazwę ul."Aleksandra Uchnasta".
Miejscowość: Busko-Zdrój
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Świetna sesja z opisem i na czasie ...

Autor: Halina   Dodano: 2011-11-03  19:49:58
zobacz wszystkie komentarze w serwisie