Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Szaniec - nieczynny kamieniołom

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Szaniec - nieczynny kamieniołom

Tytuł zdjęcia: Szaniec - nieczynny kamieniołom


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-07-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4916 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Za cmentarzem w Szańcu znajduje się podłużne wzniesienie,to góra Kamnica z nieczynnym kamieniołomem wapienia.Z kamienia tego wznosi się wiele budynków w okolicznych wioskach. W kamieniołomie, w ścianach do sześciu metrów wysokości, na przestrzeni kilkudziesięciu metrów odsłaniają się trzeciorzędowe piaskowce i wapienie organodetrytyczne o wyraźnie zróżnicowanej litologii. W dolnej części profilu występują piaskowce kwarcowe, drobnoziarniste z fragmentami muszli mięczaków i otwornic  przewarstwione marglami. W piaskowcach można zaobserwować wyraźne struktury warstwowań poziomych i przekątnych. W wyższej części profilu dominują wapienie organodetrytyczne z udziałem drobnych żwirów o bardzo zmiennym składzie. Osady widoczne w kamieniołomie powstały około siedmiu milionów lat temu w płytkiej strefie brzegowej ciepłego morza mioceńskiego, oblewającego od południa skłon obszaru Gór Świętokrzyskich. Tutejsze wapienie to typowy dla Ponidzia materiał budowlany, odznaczający się łatwością obróbki przy pomocy prostych nawet narzędzi, a jednocześnie dużą odpornością na działalność czynników atmosferycznych. Odsłonięcie skał mioceńskich w kamieniołomie pod Szańcem jest jednym z dziewięciu w województwie świętokrzyskim skatalogowanych dla Ministerstwa Ochrony Środowiska obiektów geoturystyki. Wzniesienie z kamieniołomem jest też doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się panorama Szanieckiego Parku Krajobrazowego.
Miejscowość: Szaniec
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych