Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wełczecz - sosna krocząca zwana również sosną na szczudłach

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Wełczecz - sosna krocząca zwana również sosną na szczudłach

Tytuł zdjęcia: Wełczecz - sosna krocząca zwana również sosną na szczudłach


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-03-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3304 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zaliczana jest do gatunku zwyczajnych, określana też mianem pospolitej, ale ani zwyczajną, ani pospolitą nie jest - przypomina olbrzymiego pająka, który zamierza wyjść z lasu. Jej korzenie wyszły już na ponad trzy metry z ziemi... Miejsce to naznaczone jest krwią Polaków, w obrebie tej sosny na terenie byłej piaskowni hitlerowcy dokonywali masowych egzekucji.Rozstrzelano tam około 200 osób przywożonych z aresztów gestapo z Buska-Zdroju i z Kielc oraz z więzienia w Pińczowie.Wiele osób ekschumowały rodziny zamordowanych,ale wiele spoczywa tu nadal.To Ci o których rodziny nie wiedziały gdzie zostały zamordowane. W sierpniu 2002 r. odkopano szczątki prawdopodobnie pięciu schutzmanów (żandarmów) Polaków pochodzących z kresów wschodnich,którzy nie zdążyli uciec razem z 19 kolegami w nocy 22 lipca 1944 r., z willi Trzy Róże do oddziału AK. Zostali oni 23 lipca 1944 r.rozstrzelani przez hitlerowców.Znalezione szczątki, zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w Szańcu w mogile partyzanckiej.
Miejscowość: Wełecz
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Jak słyszę qłady i crosy to włosy mi się jeżą na głowie. Coraz więcej tego cholerstwa jeździ po lasach i tylko szkody robią. Rozwiązaniem mogłoby być stworzenie specjalnych tras dla tych pojazdów lecz nie ma nawet stowarzyszeń które mogłyby je przygotować.

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2011-03-12  14:43:17
Tak, nie ma już ogrodzenia z żerdzi zdjęcie to zrobiłem parę lat temu.Zapomniałem dodać, że to zdjęcie archiwalne.Głazy piaskowca ustawiono tam około trzech lat temu, gdy zostało zniszczone właśnie to ogrodzenie.Zapobiegło to niszczeniu tego miejsca przez jeźców na qadach i crossach którzy tam jeździli.

Autor: Adam Wawszczyk   Dodano: 2011-03-12  08:52:23
Aktualnie nie ma drewnianego ogrodzenia z furtą a na ich miejscu są położone ogromne głazy - byłam tam wczoraj czyli 10 marca 2011 roku - pozdrawiam serdecznie - :)

Autor: Helena Szuster-Kowalczyk   Dodano: 2011-03-12  00:21:57
zobacz wszystkie komentarze w serwisie