Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Kaplicę wzniesiono na północ od miasta na wyniosłym wzgórzu.Jest ona wytworem warsztatu Santi Gucciego, który był najprawdopodobniej autorem ogólnego projektu kaplicy lub miał wpływ na jego sporządzenie.Kaplica jest budowlą pamiątkowo - kultową wystawioną w 1600 r.,staraniem Zygmunta Myszkowskiego przy pomocy członków miejscowego Bractwa św.Anny.Kult tej świętej musiano uprawiać w Pińczowie uprawiać od dawna, o czym może świadczyć zachowana w kościele parafialnym jej późnogotycka figura.
Kaplica jest późnorenesansowa, zbudowana na rzucie kwadratu i przykryta kopułą z latarnią.Jej okrągłe kiedyś okna zamurowano, a południowe przekształcono.Wewnątrz pod kopułą gzyms przyozdobiono dekoracyjnymi wiązkami owocowo - kwiatowymi.W ołtarzu kaplicy znajduje sie marmurowa tablica fundacyjna; w ścianie kamienna kropielnica z XVII w.Przed frontem świątyni stoi mała kruchta również z kopułą i latarnią.Trzy wejścia do niej ujęte są w kamienne obramienia z rozetkami .Ostrołukowy portal z kruchty do kaplicy zdobią główki aniołków i rozety.Wysokość kaplicy od podstawy do szczytu wynosi 13 m.
Kaplica jest pierwsza w Polsce wolnostojącą kaplicą kopułową o przeznaczeniu wyłącznie kultowym.Wystawiono ją w specjalnie wybranym położeniu, aby je sylwetka była dobrze widoczna z daleka i z każdej strony na dominującym nad miastem wzgórzu.
Kaplica została znacznie zaniedbana i zniszczona u schyłku wieku XVIII (przepadło wtedy wyposażenie jej wnętrza, odpadły cztery narożne wieżyczki i kamienna latarnia) kaplica została przeznaczona w 1783 r.na zburzenie , ale doczekała się odnowienia w 1851 r. i dalszej restauracji w 1903 r.
Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.
Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.
Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
w przyrodzie szaro-buro, a na zdjęciu proszę wyjątkowo
Autor: Adam Prończuk Dodano: 2011-03-06 21:46:52