Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pińczów - Stary Cmentarz lapidarium rzeźby nagrobkowej

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Pińczów - Stary Cmentarz lapidarium rzeźby nagrobkowej

Tytuł zdjęcia: Pińczów - Stary Cmentarz lapidarium rzeźby nagrobkowej


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-01-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3886 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pińczowski cmentarz położony jest na południowym stoku wzgórza przy ulicy Grodziskowej.Założono go w końcu XVIII w.po zamknięciu cmentarza przy kościele paulinów.Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z początku XIX w.,a ich większe skupisko znajduje się na tzw.Starym Cmentarzu,będącym obecnie lapidarium rzeźby nagrobkowej.W tym muzeum cmentarnym są piękne klasycystyczne nagrobki świadczące o wysokim kunszcie kamieniarskim ich twórców.Ustawione na postumentach obeliski i kolumny nakrywają wazony i urny ozdobione bogatym wystrojem roślinnym:powojem,bluszczem,liściem laurowym i polnymi kwiatami.Nagrobki zdobią herby,klepsydry i wierszowane napisy wykute w kamieniu.Na starych nagrobkach rozsianych po cmentarzu spotyka się figury Matki Boskiej,rzeźby Chrystusa,krucyfiksy i postacie świętych,patronów zmarłych.
Miejscowość: Pińczów
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Bardzo ciekawa sesja z pińczowskiego cmentarza wraz z interesującym opisem.Lubię stare cmentarze z ich ciekawą historią i niepowtarzalnym klimatem.

Autor: Halina   Dodano: 2011-01-29  18:51:29
zobacz wszystkie komentarze w serwisie