Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ponidziańskie świątki - Matka Boska w Stawach

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Ponidziańskie świątki - Matka Boska w Stawach

Tytuł zdjęcia: Ponidziańskie świątki - Matka Boska w Stawach


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-01-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2181 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Fiura Matki Boskiej która znajduje się w Stawach pochodzi z roku 1769,a odnowiona została 6 VII 1986. W pobliżu parku,przy drodze do Imielna,stoi zagadkowa figura.To prawdopodobnie o niej wspominał ksiądz Jan Wiśniewski w "Historycznym opisie kościołów,miast,zabytków i pamiątek w Jędrzejowskiem" (Marjówka 1930).Wprawdzie pisze,że stała pośrodku wsi Stawki,ale takiej wsi w okolicy nie ma i chyba pomylił jej nazwę ze Stawami.W każdym razie figura stojąca tam obecnie przypomina opisywaną przez księdza-"na postumencie z datą 1769,wyobrażony jakby skręcony bałwan wody,na nim zaś glob z symbolicznym wężem-zaś na szczycie Matka Boża".Miała się z nią wiązać legenda,że w okolicy pojawiło się mnóstwo węży.Gdy ludzie z obawy zaczęli się modlić o pomoc,we wsi zjawił się tajemniczy pielgrzym i nakazał wykopać dół.Gdy polecenie zostało wykonane,zaczął odmawiać modły i gwizdać,a gady pełzły do dołu.Na koniec wpełzł tam duży wąż z koroną na głowie,czyli król węży.Wtedy pielgrzym polecił zasypać dół i znajdujące się w nim gady.Na jego miejscu mieszkańcy postawili potem figurę.
Miejscowość: Stawy
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych