Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ostrowce - Jan Nasian de Ostrowce

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Ostrowce - Jan Nasian de Ostrowce

Tytuł zdjęcia: Ostrowce - Jan Nasian de Ostrowce


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-01-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2914 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jan Nasian de Ostrowce herbu Topór żył na przełomie XIV i XV w. i jak podaje Jan Długosz w swoich kronikach, był zaufanym rycerzem króla Władysława Jagiełły.Wsławił się szczególnie zdobyciem chorągwi krzyżackiej w bitwie pod Koronowem 10 października 1410 r. Jan Nasian był pierwszym znanym z imienia i nazwiska stałym mieszkańcem wsi Ostrowce, leżącej opodal królewskiego Nowego Miasta Korczyn.O zaufaniu jakim darzył go monarcha świadczy fakt,że to właśnie on,wraz z kasztelanem śremskim Janem z Obichowa,Hinczą z Rogowa h.Działosza,drużyną rycerską i taborem pomocniczym,w 1400 r. został wysłany z poselstwem do Celje,do hrabiego Hermana II Cylejskiego,by w imieniu polskiego władcy prosić o rękę jego podopiecznej,hrabianki Anny.Powierzoną misję rycerz z Ostrowiec wypełnił sumiennie o czym świadczy przybycie młodej hrabianki do Krakowa 16 lipca 1400 r.,w rok po śmierci pierwszej żony króla oraz jej późniejszy ślub z Jagiełłą 29 stycznia 1402 r.
Miejscowość: Ostrowce
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
No i proszę jakie piękne zaskoczenie :-). Nigdy nie jest za późno na naukę i możliwości odkrywania nieznanego...

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2011-01-23  09:40:04
zobacz wszystkie komentarze w serwisie