Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kras siesławski - Karabosy

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Kras siesławski - Karabosy

Tytuł zdjęcia: Kras siesławski - Karabosy


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-01-21
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5407 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Most skalny okolice Siesławic."Karabosy - geologiczny pomnik przyrody, formy krasowe: werteby, rynny, jeziorko krasowe . W niektórych miejscach słychać dudnienie kroków i grunt jakby się uginał pod stopami - to ostrzeżenie, że za chwilę można zapaść się pod ziemię - szczególnie na baczności powinni się mieć grzesznicy... Według legend i dawnych opowieści zapadł się tam pod ciężarem swych win pewien jegomość. I nie był prawdopodobnie jedynym grzesznikiem, którego dosięgła w ten sposób "kara Boska". Jak wyjaśnia Franciszek Rusak w przewodniku "Szlak drewnianego budownictwa sakralnego wzdłuż Maskalisu", stąd wzięła się nazwa uroczyska - Karabosy. W pobliskich Siesławicach ten uznany za pomnik przyrody kilkuhektarowy teren bardziej jest jednak znany jako "Skała". Tablica przy drodze informuje, że to ściana starego wyrobiska gipsowego. Ma około 70 metrów długości i 5 metrów wysokości. Na jej szarej powierzchni widać liczne kryształy gipsu, które błyszczą w promieniach słońca. U stóp ściany rozwierają się zarośnięte chwastami i krzakami liczne wyrwy i otwory, prowadzące być może do jaskiń. Po drugiej stronie drogi nie ma już tak okazałej ściany, ale za to można znaleźć wyjaśnienie tajemnicy zapadania się gruntu. To woda wyrzeźbiła w skałach gipsowych rynny, zapadliska i podziemne korytarze. Naturalny strop nad nimi w najcieńszych miejscach pod wpływem ciężaru może się zapaść. Dlatego trzeba uważać i najlepiej wędrować wydeptaną ścieżką. Dojdziemy nią do kilku zalanych jaskiń i swego rodzaju mostu skalnego. W wodzie przy wlocie do niego odbija się światło wpadające z drugiej strony.
Miejscowość: Siesławice
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: pomniki przyrody  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych