Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wiślica - płyta orantów

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Wiślica - płyta orantów

Tytuł zdjęcia: Wiślica - płyta orantów


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-01-21
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3960 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Posadzka wiślicka zwana również płytą orantów to pozostałość po pierwszwj kolegiacie wiślickiej.Płyta znajdowała sie pierwotnie w krypcie ufundowanej przez księcia Henryka Sandomierskiego.Posadzka została wykonana z masy gipsowej.Na jej powierzchni wyryto dekorację zabarwiono na czarno węglem drzewnym.Podobny sposób dekoracji posadzki spotkać możemy w Saksoni.Kompozycja rysunkowa posadzki składa śie z dwóch pól o dekoracji figuralnej oddzielonych pasami boridiury.Dekoracja przedstawia scenę modlitwy sześciu osób.W dolnym polu,z uniesionymi rękami stoją na czubkach palców młodzieniec,mężczyzna i kobieta.W górnym polu przedstawiono młodzieńca w pozie oranta oraz kapłana i starca.Nad górną sceną figuralną znajduje się słabo widoczny łaciński napis "Hi concvlcari qvervnt vt in astra levari possint et pariter ve"("Ci pragną byc deptani,aby mogli się wznieść ku gwiazdą").Hipotetycznie przyjmuje się,iż dekoracja figuralna przedstawia zarówno żywych jak i umarłych w akcie wiecznej adoracji.W górnym polu został wyobrażony książę Henryk Sandomierski w otoczeniu kapłana i akolity,natomiast w dolnym jego brat-książę Kazimierz Sprawiedliwy z małżonką i młodo zmarłym synem Bolesławem.
Miejscowość: Wiślica
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych