Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Młodzawy Małe - fasada kościoła pw. św.Ducha i Matki Boskiej Bolesnej

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Młodzawy Małe - fasada kościoła pw. św.Ducha i Matki Boskiej Bolesnej

Tytuł zdjęcia: Młodzawy Małe - fasada kościoła pw. św.Ducha i Matki Boskiej Bolesnej


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-01-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2671 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na wzgórzu dominującym nad doliną Nidy stoi jeden z piękniejszych jeśli nie najpiekniejszy kościół na Ponidziu.Późnobarokowy kościół wybudowano w latach 1716-20 wg projektu prawdopodobnie Kacpra Bażanki.Jego fundatorem był Michał Kępski podczaszy bracławicki i jego żona Teresa.Wybudowano go na miejscu drewnianego kościółka pw.św.Małgorzaty.Jest on trójnawową bazyliką usytuowaną na planie prostokąta.Nawy boczne tworzą rzędy kaplic z sześcioma ołtarzami.Ołtarz główny pochodzi z 1745 r. wykonał go Tomasz Kruszyma z Krakowa.W ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej (Młodzawskiej).Wg tradycji ten XVII wieczny obraz należał do Wiśniowieckich i za pośrednictwem Zofi Komorowskiei i młodzawskiego proboszcza ks.Wojciecha Dornickiego trafił do kościoła św.Małgorzaty w Młodzawach.Noca kilkakrotnie same zapalały się świece.Do obrazu zaczęli ściągać pielgrzymi. By ich pomieścić należało, wybudować nową większą świątynię.Uczyniono to, wg legendy za skarb mieszczący się w wykopanej skrzyni, w miejscu tym ustawiono trzy barokowe figury z 1735 r.Do dnia dzisiejszego po pielgrzymach zachowały się wyryte napisy najczęściej nazwisko i data najstarszy z nich pochodzi z 1724 r. W kościele pod prezbiterium usytuowane są krypty grobowe rodu Wielopolskich - m.in. Aleksandra Wielopolskiego - namiestnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego.
Miejscowość: Młodzawy Małe
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Pięknie przedstawiony obiekt sakralny wraz z wyczerpującym opisem:)

Autor: Halina   Dodano: 2011-01-20  21:23:11
zobacz wszystkie komentarze w serwisie