Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zbórówek najstarszy polski drewniany kościół

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Zbórówek najstarszy polski drewniany kościół

Tytuł zdjęcia: Zbórówek najstarszy polski drewniany kościół


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-10-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5103 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół w Zborówku jest jednym z najstarszych zachowanych kościołów drewnianych w Polsce, a na pewno najstarszym o pewnym datowaniu ! Według Jana Długosza, świątynię ufundował jako wotum w 1086. król Władysław Herman, który właśnie został szczęśliwym ojcem tak długo oczekiwanego syna. Księżna Judyta urodziła księcia Bolesława (znanego pod przydomkiem Krzywousty), poczętego za sprawą pielgrzymki mnichów do miejsca kultu św. Idziego we Francji. W podziękowaniu za otrzymaną łaskę król i jego rycerze wybudowali wiele kościołów pod wezwaniem tegoż świętego. Jednym z nich jest drewniana budowla w Zborówku pod Pacanowem. Kościół ma zatem 920 lat i to jest fakt niepodważalny !!! W 1908 r. dobudowano do niego murowaną, neoromańską nawę z fundacji Macieja Radziwiłła. Ta drewniana zbudowana w konstrukcji zrębowej część , złożona jest z nawy i prezbiterium zamkniętego trójbocznie, przy którym od północy stoi zakrystia. Część tę nakrywa dach dwuspadowy, pokryty gontem, z barokową wieżyczkę na sygnaturkę. Nawa wewnątrz nakryta jest stropem z zaskrzynieniami, zaś prezbiterium nakrywa pozorne sklepienie kolebkowe
Miejscowość: Zborówek
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych