Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ostrowce - kościół pw św.Jana Chrzciciela

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Ostrowce - kościół pw św.Jana Chrzciciela

Tytuł zdjęcia: Ostrowce - kościół pw św.Jana Chrzciciela


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2014-03-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1645 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Parafia Ostrowce, powstała w końcu XIII w. Pierwotną świątynię wybudowano z fundacji prepozyta wiślickiego Jana Nejszona w 1292 r. W czasach reformacji w roku 1508 właścicielką wsi była Anna Balicka, ale w 1579 Jan Jakubowski, gorliwy zwolennik reformacji, kościół sprofanował i złupił zaś rzemieślnicy mieszkający we wsi puścili z dymem plebanię. Kościół był opustoszały jeszcze w roku 1596. Odrestaurowano go w roku 1602, upamiętniając to wydarzenie wmurowaną nad głównym wejściem płytą z napisem: Haec Aedes Profanata Fuit Anno Dni 1568 Restaurata Vero Per Dominum Sebastianum Nieradzki Anno Dni 1602. Nie wspomniano, jak widać, kto profanacji dokonał, ale wymieniono nazwisko fundatora odbudowy świątyni, Sebastiana Nieradzkiego, herbu Ogończyk  nie podając jednak czy był on plebanem czy też kolatorem kościoła. Rekoncyliowanie świątyni nastąpiło w roku 1615, a proboszcz został uposażony dziesięciną z dworskich pół wsi Zagórzany i z karczmy w Ostrowcach. W zamian za dochody, pleban miał utrzymywać szkołę i nauczyciela. Rekonsekracji dokonano w roku 1625.
Miejscowość: Ostrowce
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych