Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kąty Stare - klasztor księży Sercanów

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Kąty Stare - klasztor księży Sercanów

Tytuł zdjęcia: Kąty Stare - klasztor księży Sercanów


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2014-03-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2029 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na zachód od centrum Stopnicy w Kątach Starych znajduje się klasztor księży Sercanów ( dawniej Reformatów).Wzniesiony został w 1639 z fundacji wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego (tego od Krzyżtoporu) i jego żony Zofii "dla nawracania Arian".W 1672 roku pochowano tu matkę sławnego pamiętnikarza Jana Chryzostoma Paska, właściciela pobliskiego Smogorzowa.On sam prwdopodobnie także spoczął w 1701 r w tutejszym kościele.Choć klasztor bohatersko obronił się w czasie potopu przed szwedzkimi wojskami, nie przetrwał niestety okupacji hitlerowskiej. 7 listopada 1944 roku Niemcy oczyszczając przedpole do obrony wysadzili cały kompleks w powietrze.Z bogatego ongiś kościoła pozostał tylko fragment ściany z arkadą prowadzącą do dawnej kaplicy świętej Anny. W kamienny mur oddzielający ogólnodostępny dziedziniec od ogrodów kasztornych wmurowano wydobyte z ruin kościoła epitafia i elementy zdobnicze, tworzące rodzaj lapidarium. A pomiędzy nimi zachowany piękny herb, stanowiący jedyną pozostałość nagrobka wybitnego Polaka spoczywającego w stopnickim klasztorze - biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka. Kajetan Sołtyk to jedna z tragicznych postaci ostatnich chwil wolnej Rzeczpospolitej.Polityczny przeciwnik Stanisława Augusta Poniatowskiego i Repnina, autor politycznego manifestu, został w 1767 roku uwięziony przez Rosjan pod zarzutem obrazy majestatu carycy Katarzyny i wywieziony do Kaługi, skąd powrócił dopiero w 1773 roku.Został jednak odsunięty od obowiązków biskupich i uznany za obłąkanego zmarł w Kielcach w 1788 roku.
Miejscowość: Kąty Stare
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: cmentarze klasztory  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dzięki za wspaniały opis i ukazanie kolejnego, mało znanego, zakątka Polski z piękną historią.

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2014-04-02  16:45:19
zobacz wszystkie komentarze w serwisie