Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zborówek - najstarszy zachowany drewniany kościół w Polsce

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Zborówek - najstarszy zachowany drewniany kościół w Polsce

Tytuł zdjęcia: Zborówek - najstarszy zachowany drewniany kościół w Polsce


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2013-07-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2849 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pierwotny kościół w Zborówku pw.św.Idziego i Mikołaja, powstał w roku 1085 z fundacji Władysława Hermana, jako wotum za przyjście na świat syna, Bolesława Krzywoustego. Obecny kościół powstał w roku 1459  taka data figuruje wyryta jest na belce tęczowej  i jest najstarszym w Polsce kościołem drewnianym, którego datowanie uważa się za pewne. I o tym już właśnie obiekcie pisze w Liber Beneficiorum Jan Długosz. O kościele przeczytać można w dokumentach z wizytacji biskupich: w roku 1598 zanotowano, że dach kościoła jest w dobrym stanie a w dzwonnicy wiszą dwa dzwony. Jakiś remont miał miejsce około połowy XVI stulecia, gdyż kościół w roku 1654 poddano ponownej konsekracji. Nie była to jednak poważna wymiana elementów konstrukcji świątyni, bowiem badania z roku 1962 wykazały  pisze Ryszard Brykowski  że układ przestrzenny zabytku, jego system konstrukcyjny, bryła i detal architektoniczny są pierwotne, a zrąb ścian nawy i prezbiterium oraz więźba są jednorodne W 1908 r. dobudowano do niego murowaną, neoromańską nawę z fundacji Macieja Radziwiłła, według projektu S. Szpakowskiego.
Miejscowość: Zborówek
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
dobre

Autor: Marcin Napierała   Dodano: 2013-07-29  14:46:35
zobacz wszystkie komentarze w serwisie