Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ponidziańskie świątki - Chrystus Frasobliwy w Zborowie

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Ponidziańskie świątki - Chrystus Frasobliwy w Zborowie

Tytuł zdjęcia: Ponidziańskie świątki - Chrystus Frasobliwy w Zborowie


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2012-07-31
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2028 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Figura pochodzi z 1790 roku.
Miejscowość: Zborów
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Tak tą figurę można znaleźć na prywatnej posesji, kilkadziesiąt metrów od bramy do pałacu, po drugiej stronie drogi. Jak pisze mieszkająca w Solcu Klementyna Helis w opracowaniu "Przydrożni świadkowie wiary i historii", obecni właściciele tak odwrócili Chrystusa, by spoglądał na ich dom.Poprzednio miał głowę skierowaną w kierunku pałacu, o takiej zamianie może świadczyć nietypowo umieszczony kartusz herbowy.

Autor: Adam Wawszczyk   Dodano: 2012-08-01  10:24:12
Adamie, jesteś rozpoznawalny, od razu wiedziałem, że autorem tej fotografii musisz być Ty.. Ten pomnik jest ciekawy i pewnie z wielowiekową historia.

Autor: piotr55   Dodano: 2012-07-31  19:41:47
zobacz wszystkie komentarze w serwisie