Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kargów -kościół pw.MB Częstochowskiej

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Kargów -kościół pw.MB Częstochowskiej

Tytuł zdjęcia: Kargów -kościół pw.MB Częstochowskiej


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2012-05-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2725 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Położona między Stopnicą a Szydłowem wieś istniała już w XII wieku. W "Świętokrzyskim słowniku biograficznym" (Tom 1, Kielce 2002) można wyczytać, że ok. 1150 roku w Kargowie urodził się Wincenty Kadłubek. Źródła kościelne jako miejsce narodzin tego kronikarza i biskupa podają jednak Karwów pod Opatowem. Tam też błogosławiony Wincenty jest najbardziej czczony. Kościół w Kargowie to jeden z sześciu kościołów serii baryczkowskiej jakie wymienia Jan Długosz.Prócz Kargowa, kościoły te powstały w Sandomierzu, Wiślicy, Stopnicy, Szydłowie i Zagości. Patronem kargowskiego był św. Władysław.Prócz Kargowa, kościoły te powstały w Sandomierzu, Wiślicy, Stopnicy, Szydłowie i Zagości. Patronem kargowskiego był św. Władysław. "Stoi w K.[Kargowie] kościół starożytny z cegły wystawiony, gotycki, nieoszabrowany" - czytamy w "Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Stopnickiem" księdza Jana Wiśniewskiego, wydanym w 1929 roku. Wewnątrz starej, z popękanymi murami, świątyni ksiądz Wiśniewski widział m.in. trzy renesansowe ołtarze i barokowy relikwiarz z relikwiami jej patrona. Prawie wszystko to zostało zniszczone podczas działań wojennych w 1944 roku. W latach 50. i 60. kościół został odbudowany, a praktycznie wzniesiony od nowa z kamienia. Z tego gotyckiego zostały jedynie fragmenty ceglanych murów prezbiterium i portal nad zamurowanym obecnie wejściem od strony południowej. Wewnątrz z dawnego wyposażenia zachował się tylko wiszący nad chórem obraz św. Dominika przyjmującego różaniec. Obok znajduje się malowidło św. Władysława, patrona starego kościoła. Obecny jest pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Miejscowość: Kargów
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Atrakcyjny obiekt sakralny i dzięki za jego opis.

Autor: piotr55   Dodano: 2012-05-22  19:11:28
zobacz wszystkie komentarze w serwisie