Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Położona między Stopnicą a Szydłowem wieś istniała już w XII wieku. W "Świętokrzyskim słowniku biograficznym" (Tom 1, Kielce 2002) można wyczytać, że ok. 1150 roku w Kargowie urodził się Wincenty Kadłubek.
Źródła kościelne jako miejsce narodzin tego kronikarza i biskupa podają jednak Karwów pod Opatowem. Tam też błogosławiony Wincenty jest najbardziej czczony.
Kościół w Kargowie to jeden z sześciu kościołów serii baryczkowskiej jakie wymienia Jan Długosz.Prócz Kargowa, kościoły te powstały w Sandomierzu, Wiślicy, Stopnicy, Szydłowie i Zagości. Patronem kargowskiego był św. Władysław.Prócz Kargowa, kościoły te powstały w Sandomierzu, Wiślicy, Stopnicy, Szydłowie i Zagości. Patronem kargowskiego był św. Władysław.
"Stoi w K.[Kargowie] kościół starożytny z cegły wystawiony, gotycki, nieoszabrowany" - czytamy w "Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Stopnickiem" księdza Jana Wiśniewskiego, wydanym w 1929 roku. Wewnątrz starej, z popękanymi murami, świątyni ksiądz Wiśniewski widział m.in. trzy renesansowe ołtarze i barokowy relikwiarz z relikwiami jej patrona. Prawie wszystko to zostało zniszczone podczas działań wojennych w 1944 roku.
W latach 50. i 60. kościół został odbudowany, a praktycznie wzniesiony od nowa z kamienia. Z tego gotyckiego zostały jedynie fragmenty ceglanych murów prezbiterium i portal nad zamurowanym obecnie wejściem od strony południowej. Wewnątrz z dawnego wyposażenia zachował się tylko wiszący nad chórem obraz św. Dominika przyjmującego różaniec. Obok znajduje się malowidło św. Władysława, patrona starego kościoła. Obecny jest pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.
Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.
Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."
Autor: piotr55 Dodano: 2012-05-22 19:11:28