Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Niewiele pozostało do naszych czasów z zamku (na zdjęciu) w widłach przepływających tuż obok rzek Wisły i wpadającej do niej Drwęcy. To na tę warownię zwróciły się pierwsze krzyżackie uderzenia, które rozpoczęły tzw. wielką wojnę trwającą w latach 1409 1411, zakończoną bitwą pod Grunwaldem i pierwszym pokojem toruńskim. Wymianę opieczętowanych i podpisanych dokumentów przez króla Polski Władysława Jagiełły i księcia Witolda Kiejstutowicza ze strony litewskiej a Henrichem von Plauenem wielkim mistrzem Zakonu Krzyżackiego.
Więcej nie tylko na temat zamku w Złotorii można dowiedzieć się z artykułu pt. "Złotoria - mała wieś z bogatą historią", jaki opublikowałem w ekskluzywnym czasopiśmie krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 11/2018). Polecam tę lekturę.
Złotoria to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Lubicz. W 1242 r. należała do biskupów włocławskich, a w 1262 r. lokowana została na prawie niemieckim. Administracyjnie należała do ziemi dobrzyńskiej, a od 1379 r. była już we władaniu Władysława Opolczyka z dynastii Piastów, który w 1391 r. przekazał wieś Krzyżakom. W maju 1411 r. doszło w Złotorii do wymiany opieczętowanych dokumentów I pokoju toruńskiego.