Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Przystanki autobusowe we wsi Złotoria koło Torunia przyozdobione są dużymi zdjęciami przedstawiającymi jakiś element przynależny tej wsi. Na przystanku vis ŕ vis kościoła pw. św. Wojciecha, zdjęcie przedstawia ruiny zamku oraz opis tego miejsca (na zdjęciu), który opowiada, że:
Zamek w Złotorii u ujścia Drwęcy do Wisły został wybudowany w 1343 r. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, jako jedna z ważniejszych warowni w strefie konfliktów polsko-krzyżackich. W dniu 2 września 1409 r., po ośmiu dniach oblężenia, został zdobyty i zniszczony na rozkaz wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena. W maju 1411 r. na polach w pobliżu zamku, opieczętowane dokumenty I pokoju toruńskiego, wymienili: król Władysław Jagiełło i wielki mistrz zakonu krzyżackiego Henrich von Planen. Na ich mocy, zamek w Złotorii powrócił do Królestwa Polskiego, a Krzyżacy zobowiązali się wypłacić odszkodowanie za jego zniszczenie w wysokości około 3 ton srebra.
Złotoria to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Lubicz. W 1242 r. należała do biskupów włocławskich, a w 1262 r. lokowana została na prawie niemieckim. Administracyjnie należała do ziemi dobrzyńskiej, a od 1379 r. była już we władaniu Władysława Opolczyka z dynastii Piastów, który w 1391 r. przekazał wieś Krzyżakom. W maju 1411 r. doszło w Złotorii do wymiany opieczętowanych dokumentów I pokoju toruńskiego.