Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Jednym z ciekawszych obiektów Złotorii nad Wisłą koło Torunia jest tzw. stara szkoła (na zdjęciu). To obiekt z przeszłością, bo wzniesiony w 1847 r. przez Prusaków. Nauka w nim odbywała się tylko w języku niemieckim, bo i nauczyciel (jedyny, który w szkole nauczał) był Niemcem, a dzieci pochodziły z niemieckich rodzin. Zakres nauczania to czytanie i pisanie wyłącznie w języku niemieckim oraz rachowanie w zakresie czterech podstawowych działań (dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia); dzieci miały też zajęcia z zakresu ręcznych robót, ale najwięcej uwagi poświęcano śpiewaniu pieśni kościelnych (zwłaszcza psalmów) oraz narodowych pieśni pruskich. Nauka trwała tylko trzy lata i dopiero w 1900 r. wydłużono ją o kolejny rok, ale nadal rok szkolny trwał tylko 5 miesięcy od 11 listopada (święto Marcina) do Wielkiej Nocy.
Więcej nie tylko na temat tego budynku, ale i innych obiektów w Złotorii nad Wisłą koło Torunia (ruin zamku Kazimierza Wielkiego, drewnianego mostu, kościoła św. Wojciecha, flisaczej chaty) można dowiedzieć się z artykułu pt. "Złotoria mała wieś z bogatą historią", jaki opublikowałem w ekskluzywnym miesięczniku krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 11/2018). Polecam tę lekturę.
Złotoria to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Lubicz. W 1242 r. należała do biskupów włocławskich, a w 1262 r. lokowana została na prawie niemieckim. Administracyjnie należała do ziemi dobrzyńskiej, a od 1379 r. była już we władaniu Władysława Opolczyka z dynastii Piastów, który w 1391 r. przekazał wieś Krzyżakom. W maju 1411 r. doszło w Złotorii do wymiany opieczętowanych dokumentów I pokoju toruńskiego.
Autor: Stefan Sapeta Dodano: 2019-08-07 21:13:34