Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą była moją pierwszą tego typu imprezą. Spodziewałem się wspaniałych plenerów, świetnych kadrów i przebojowego widowiska. Nawet nie przypuszczałem, że może to być tak niesamowita lekcja historii. Nie wspominając o tym, że podczas szarży Ułanów Jazłowieckich niewielu widzów potrafiło ukryć łzy wzruszenia. Zdecydowanie to jedna z najlepszych imprez plenerowych, w której miałem okazję uczestniczyć.
Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.
Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą(przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).
Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.
Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Mam w planach uruchomienie w serwisie czegoś na kształt kalendarium, gdzie wszyscy Użytkownicy mogliby dopisywać to o czym sami wiedzą lub wyszperali w internecie.
Super fotka, aż żałuję, że mnie tam nie było. Może warto by było zrobić jakiś dział w serwisie z informacjami o imprezach tego typu. Jest ich coraz więcej, jak i są robione z coraz większym rozmachem.
Dzięki za ciepłe słowa. Dreszczyku strachu faktycznie nie było, choć kilka razy wybuch w pobliżu trochę przeraził. Teraz lektura dawnych wspomnień wojennych będzie smakowała zupełnie inaczej...
Może to dobry pomysł :)
Zapraszam do Gdańska kiedy będzie jakaś inscenizacja wojsk napoleońskich na fortach Twierdzy Gdańsk. No i chyba na Westerplatte też co jakiś czas coś się dzieje...
Muszę przyznać, że rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą to jedna z największych niespodzianek jaka spotkała mnie podczas poznawania Polski. Czegoś takiego po prostu się nie spodziewałem. Jeszcze dziś nie mogę myśleć bez autentycznego poruszenia o epizodach odegranych podczas tegorocznej inscenizacji. Właśnie przeglądam internet w poszukiwaniu podobnych imprez na terenie Polski. Mam zamiar po kolei je wszystkie "zaliczyć".
Realizm jak na prawdziwej wojnie. Zobaczyć takie widowisko, to niezwykła rzecz i moje marzenie. Gratuluję wrażeń i pewnie wielu udanych zdjęć. Mam nadzieję, że zostanie nam dane zobaczyć choć cząstkę tego co się tam działo. Pozdrawiam serdecznie:).
Autor: Szymon Narożniak Dodano: 2009-09-15 17:14:35