Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pułtusk. Kolegiata pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Pułtusk. Kolegiata pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Tytuł zdjęcia: Pułtusk. Kolegiata pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.


Autor: ElaJ
Data dodania: 2011-08-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3500 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Bazylika kolegiacka Zwiastowania NMP w Pułtusku została ufundowana przez biskupa płockiego Pawła Giżyckiego w 1449. 0d tego czasu jest drugą w hierarchii  po katedrze płockiej  świątynią w diecezji płockiej. Nawa główna bazyliki Początkowo świątynia była jednonawowa, obecnie trzynawowa. Największe zmiany w kościele zaszły w XVI wieku za sprawą Jana Baptysty z Wenecji, który zbudował m.in. sklepienie zdobione freskami, kaplicę grobową fundatora przebudowy biskupa Andrzeja Noskowskiego (obecnie kaplica Najświętszego Sakramentu). Odkryte w 1994 renesansowe polichromie na sklepieniu podniosły rangę bazyliki jako zabytku, a hasło "sklepienie pułtuskie" weszło do historii sztuki. W bazylice znajduje się ołtarz główny z XVII wieku, 14 ołtarzy bocznych, ołtarz soborowy. W kaplicy Najświętszego Sakramentu znajduje się cenny obraz "Opłakiwanie" z 1559 wg Piety Michała Anioła. Do najstarszych zabytków złotnictwa znajdujących się w kolegiacie można zaliczyć: monstrancję wieżyczkową i relikwiarz Krzyża Świętego z ok. 1450, kielichy gotyckie, z których najstarszy datowany jest na 14701480. Ponadto obejrzeć tam można renesansowy nagrobek biskupa Noskowskiego z 1561 zapewne projektu Jana Marii Padovano, oraz płyty nagrobne innych biskupów z XV i XVI wieku, m.in. fundatora kolegiaty Pawła Giżyckiego z 1463. W 1975 papież Paweł VI nadał kolegiacie tytuł bazyliki mniejszej.
Miejscowość: Pułtusk
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Do Pułtuska mam szczególny sentyment, bo z tego miasta pochodzi mój Ojciec. Byłam tam wielokrotnie, a ostatnio z aparatem. To piękne, malownicze miasteczko, jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Jeszcze kilka zdjęć z Pułtuska dodam po uzyskaniu nowego limitu na PK. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz:)))

Autor: ElaJ   Dodano: 2011-08-27  05:39:07
Nigdy nie byłam w Pułtusku,więc z ciekawością przeglądam zdjęcia kolegiaty i czytam jej historię:) Dziękuję Elu i pozdrawiam:)))

Autor: Halina   Dodano: 2011-08-26  22:04:13
zobacz wszystkie komentarze w serwisie