Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Płock - kościół p.w. MB Częstochowskiej

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Płock - kościół p.w. MB Częstochowskiej

Tytuł zdjęcia: Płock - kościół p.w. MB Częstochowskiej


Autor: Piotr Łykowski
Data dodania: 2009-03-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4161 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W latach siedemdziesiątych XX w., gdy powstawało Osiedle Łukasiewicza, biskup płocki Bogdan Sikorski zabiegał u władz państwowych o pozwolenie na budowę kościoła i powołanie do istnienia parafii. Było to jednak dopiero możliwe po przemianach, jakie zaszły w Polsce dzięki Solidarności. Parafia została erygowana 23 kwietnia 1981 r. W tym samym roku została wybudowana kaplica, a w roku 1982 plebania i budynek katechetyczny. Od początku przystąpiono do budowy murowanego kościoła. Warto dodać, że podczas pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II w 1991 r. w Płocku, na terenie parafii wówczas jeszcze bł. Jadwigi Królowej, Ojciec Święty odprawił mszę świętą. Dnia 24 października 1999 r. biskup płocki Stanisław Wielgus dokonał konsekracji nowej światyni.
Miejscowość: Płock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych