Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Na zakurzonym podokienku, skrzętnie skrywane przed niechcianym wzrokiem zawieruszyły się stare odważniki i szufelka. Jeszcze kilka lat temu ciężko pracowały, ich rękojeści są wyślizgane od częstego podnoszenia i opuszczania, ich podstawki zdarte do gołego metalu od wstawiania i zestawiania z wagi. Po jednej stronie odważniki, a z drugiej zboże, porzeczki, truskawki, śliwki, jakieś pestki. A nad tym wszystkim... szufelka. Słychać jeszcze utyskiwania gospodyni, że klienci wybredni, płacić pełnej sumy nie chcą... Ziewnęła pajęczyna... jutro resztę opowiecie, jutro. Mamy czas...
Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.
Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą(przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).
Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.
Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
To okno to symbol. Świat się zmienia szybko, a tam czas znalazł swoją niszę i działa na przekór samemu sobie. Zmienia się tylko światło: inaczej jest rano, inaczej po południu, inaczej jesienią, inaczej zimą... a kurzu ile było tyle jest :) Szymonie, obawiam się że będziesz rozczarowany. Rekowo to specyficzne miejsce dla mnie. Moje dzieciństwo. Wspomnienia. Fotografuję je sercem. Fotografuję szczegóły, o których trzeba wiedzieć że są i że są ważne... Pewnie każdy z nas ma takie swoje Rekowo, którego sens dla innych jest niezrozumiały :) z pozdrowieniami :)
Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska Dodano: 2015-02-11 09:51:23