Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Otwock. Pensjonat Gurewicza. Drewniane elementy elewacji.

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Otwock. Pensjonat Gurewicza. Drewniane elementy elewacji.

Tytuł zdjęcia: Otwock. Pensjonat Gurewicza. Drewniane elementy elewacji.


Autor: ElaJ
Data dodania: 2014-11-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 619 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pensjonat Abrama Gurewicza to perełka stylu nadświdrzańskiego i jeden z największych budynków drewnianych w Polsce o powierzchni użytkowej 2.700 metrów kwadratowych. Pensjonat początkowo był willą Gurewiczów, w latach 1906 - 1921 Gurewiczowie dobudowali do willi 6 skrzydeł i otworzyli Zakład Leczniczo-Dietetyczny. Zakład czynny był cały rok i przyjmował wyłącznie rekonwalescentów. Budynek otaczał park w stylu angielskim z okazami egzotycznych roślin. Obecnie właścicielem budynku jest Starostwo Powiatowe, które przeznaczyło obiekt do sprzedaży.
Miejscowość: Otwock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych