Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Opuszczony Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów Zofiówka w Otwocku

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Opuszczony Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów Zofiówka w Otwocku

Tytuł zdjęcia: Opuszczony Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów Zofiówka w Otwocku


Autor: Lutoborek
Data dodania: 2014-04-30
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1500 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zakład dla nerwowo i psychicznie chorych założono w 1908 roku kiedy to zbudowano pierwszy pawilon, dwa lata później dobudowano drugi dla kobiet. Kiedy w 1926 zbudowano trzeci, zakład posiadał blisko 300 łóżek. W czasie II wojny światowej w Zofiówce została przeprowadzona akcja T4, która polegała na zabijaniu ludzi chorych psychicznie, w jej wyniku w sierpniu 1942 roku życie straciło 110 osób. W końcu lat 50. odkryto około 100 ciał w zbiorowej mogile obok ogrodzenia, w pobliżu budynków należących do liceum przysanatoryjnego.W połowie 1943 roku w Zofiówce powstał ośrodek w ramach akcji Lebensborn niemieckiej instytucji opiekuńczo-charytatywnej do odnowienia krwi niemieckiej i hodowli nordyckiej rasy nadludzi. Ośrodek nazywał się Lebensborn Ostland. Od 1956 roku mieściło się tam sanatorium przeciwgruźlicze, ale 1985 szpital przywrócono do pierwotnej postaci. Został opuszczony w 1998 roku. W dzisiejszych czasach ruiny szpitala posiadają niepowtarzalny, biorąc pod uwagę to co tam się zdarzyło, trochę przerażający klimat. W pomieszczeniach nawet uruchomienie mechanizmu spustowego migawki odbija się echem przerywającym wszechobecną ciszę.
Miejscowość: Otwock
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: ruiny  
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Zapraszam jak najszybciej bo tempo i stopień dewastacji jest ogromny.

Autor: Lutoborek   Dodano: 2014-05-05  22:54:09
***** Dzięki za ciekawy opis - wybieram się tam kiedyś ....

Autor: Kajetana Snopek   Dodano: 2014-05-01  07:18:10
zobacz wszystkie komentarze w serwisie