Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Jeszcze do niedawna mało kto słyszał o przemysłowym Żyrardowie. A już na pewno nie w kontekście zabytków, do których przez wiele lat przewodniki zaliczały jedynie neogotycki kościół farny. Dopiero w ostatnich latach zaczęto odkrywać, a przede wszystkim doceniać niepowtarzalny klimat tego miasteczka, na który składa się przede wszystkim, wypełniająca centrum Żyrardowa, osada fabryczna z XIX i początku XX wieku. Jest to prawdopodobnie jedyny w Europie tego typu zespół urbanistyczny z tego okresu.
Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.
Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą(przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).
Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.
Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Osiedla tak, ale Żyrardów to całe założenie urbanistyczne. Ochronka, magistrat, kościół, babiniec, budynek szkoły żeńskiej, dom ludowy, szpital, przytułek dla starców, liczne wille, pralnia, park itd. itp. Osiedle robotnicze to tylko część całego kompleksu przemysłowego, który znajduje się w Żyrardowie. I dlatego jest taki wyjątkowy.
W nawiązaniu do opisu zdjęcia: wydaje mi się, że w Polsce są podobne osiedla fabryczne z tego okresu. Wiadomo mi na przykład o Nikiszowcu w Katowicach.
Ooo, Żyrardów! Przejeżdżałam tamtędy niedawno po raz pierwszy w życiu i bardzo żałowałam, że nie mam czasu na zatrzymanie się i uwiecznienie na fotografii. Już na pierwszy rzut oka było widać, że mnóstwo tam ciekawych zaułków.
Autor: Szymon Narożniak Dodano: 2009-12-19 00:36:25