Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.
Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą(przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).
Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.
Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
No własnie ! Jaką? :)
Zapraszam w lutym do muzeum tej bitwy (:-) w Sochaczewie na wystawę "Tonacje Mazowsza".Malarstwo. Będzie ojczyzna Chopina (jego rok), krajobrazy z dolin Bzury i Utraty, lasy Kampinoskie, malownicze wychodnie glin po Wyszogrodem, tereny nadwiślańskie,,pola pn Mazowsza, wierzby (a jakże!), kaczeńce na wiosennych rozlewiskach, chaszcze, miedze, sady i , czort wie, co tu jeszcze pięknego można znaleźć. Także Brochów !
Przepraszam, to może wygląda na autoreklamę, ale nią nie jest w mojej intencji. Zdjęcie powyżej poddalo mi tę myśl dla podkreślenia urody terenu, który jest od lat moją najbliższą sercu pracownią, gdzie bywam bardzo często , gdzie zawsze znajduję coś dla siebie do przełożenia na język farb.
Pozdrawiam miłosników Mazowsza:)
Nie, nie Bodzanów na mapce! Brochów ! Nad Bzurą, na zach skraju puszczy Kampinoskiej. Duch Chopina tam krąży - miejsce, gdzie był ochrzczony. Bzura meandruje nieopodal, a ten staw, to sa jej starorzecza. Latem na polach czerwienią sie maki.
Ciekawy przyklad świątyni o charakterze obronnym.
Autor: Anna Miszalska-Gąsienica Dodano: 2009-11-26 23:28:13