Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Błogosławie. Fort XIII Twierdzy Modlin. Wyjście ze schronu.

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Błogosławie. Fort XIII Twierdzy Modlin. Wyjście ze schronu.

Tytuł zdjęcia: Błogosławie. Fort XIII Twierdzy Modlin. Wyjście ze schronu.


Autor: ElaJ
Data dodania: 2012-08-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1732 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Obok Fortu XIII w Błogosławiu przejeżdżałam wielokrotnie co roku rowerem. Nigdy nie miałam pomysłu by zatrzymać się i go z bliska zobaczyć. Zawsze teren ten wydawał mi się tajemniczy, niedostępny, dziki i niebezpieczny. Fortem XIII zainteresowałam się bliżej dopiero po przeczytaniu książki P. Oleńczaka Twierdza Modlin. Poniżej zacytuję krótko co na temat fortu pisze autor:  ... Fort XIII Błogosławie to ogromny betonowy obiekt znajdujący się tuż przy drodze między wsiami Błogosławie i Śniadowo. Zbudowany w latach 1912-1914, na planie trapezu wg wzoru F1909 Konstantego Wieliczki. Podobnie jak Fort XII, zachowany jest właściwie w niezmienionym stanie od 1915 r. Posiada ogromny schron pod wałem głównym, betonowe stanowiska na wale. Fosy broni potężna kaponiera w przeciwskarpie oraz półkaponiera u zbiegu czoła i prawego barku. Fort posiada dwa poziomy podziemnych korytarzy... Do zwiedzania fortu wybrałam się w słoneczny sierpniowy dzień. Zabrałam ze sobą latarkę i ze świadomością odkrywcy ruszyłam na podbój nowego, nieznanego mi jeszcze kawałka świata. Na początku nawet trochę się bałam, widok opuszczonego, zarośniętego terenu z widocznymi fragmentami betonowych ścian sprawiał groźne wrażenie. Żeby podejść do ruin bliżej trzeba było przedzierać się przez wysokie trawy i chwasty. Ale po ich pokonaniu samo zwiedzanie fortu okazało się fascynującym przeżyciem. Trzeba było tylko uważać by nieopatrznie nie wpaść do jakiegoś otworu kanalizacyjnego i nie potknąć się o wystające ze ścian pozostałości prętów zbrojeniowych. A strach jak to strach, mówią, że ma wielkie oczy.
Miejscowość: Błogosławie
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych