Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Olsztynek - mury miejskie

Galeria: Olsztynek Włącz pokaz slajdów

 
Olsztynek - mury miejskie

Tytuł zdjęcia: Olsztynek - mury miejskie


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-05-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4223 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W Olsztynku zachował się całkiem spory fragment dawnych murów miejskich z XV wieku. W czasach świetności ich długość wynosiła ok. 860 metrów. Obecnie najbardziej malowniczy odcinek murów znajduje się za domem Mrongowiusza, którego tylna ściana widoczna jest na zdjęciu (najbardziej po lewej stronie).
Miejscowość: Olsztynek
Kraina: Pojezierze Olsztyńskie
Województwo: warmińsko-mazurskie
Tagi: mury obronne  
Schowaj mapę

Olsztynek

Chciałoby się spytać, czy paralela między Olsztynem a Olsztynkiem oraz Warszawą a Warszawką jest taka sama. Zdrobniały brakt stolicy Warmii i Mazur nie nosi na szczęście piętna poczucia wyższości. Jest sobie za to małym przytulnym miasteczkiem, w którym można zobaczyć jeden z ładniejszych skansenów. Wielkością podobny do tego w Sanoku.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku (bo tak głosi oficjalna nazwa) ma powierzchnię 38 ha, na której prezentowane są budynki z XVIII, XIX i pocz. XX w. z (między innymi) Warmii, Mazur, Sambii czy Pruskiej Litwy. Tworzą swoisty mikroświat pozwalający zanurzyć się w odległej przeszłości. Tym bardziej gdy latem odbywają się tu folklorystyczne imprezy.

W cichym i spokojnym Olsztynku cicho i spokojnie zawsze nie było. Przez wieki przetaczały się tędy hordy tatarskie (które Olsztynek spaliły), wojska polskie i rosyjskie. II wojna światowa tylko dopełniła zniszczeń. Miasto straciło znaczną część zabudowy.

Zachowały się za to fragmenty zamku krzyżackiego, który wzniesiono tu w XIV w. Z pierwotnego założenia do naszych czasów dotrwały piwnice z gotyckimi sklepieniami i część murów. Zamek przebudowywano wiele, wiele razy, aż postanowiono przerobić go na szkołę. Do zabytków miasta zaliczane są także fragmenty murów z XIV w., gotycki kościół oraz neoklasycystyczne kamieniczki.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Olsztynek - mury miejskie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych