Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» kamienica Rynek 13

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
kamienica Rynek 13

Tytuł zdjęcia: kamienica Rynek 13


Autor: Waldemar Jan
Data dodania: 2011-12-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2113 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Po raz pierwszy w źródłach kamienica pojawiła się w roku 1519 i wówczas jej właścicielami byli Feliks i Stefan Cudyn, którzy w tym samym roku odsprzedali murowany dom swojemu wierzycielowi, szlachcicowi Janowi z Osmolic. Architekt  nieznany. Kamienica renesansowa o zatartych cechach stylistycznych. Kamienica Rynek 13 jest budynkiem trzypiętrowym, posiadającym przynajmniej dwie kondygnacje piwnic, przykrytym dachem dwuspadowym, kalenicowym. Elewacja frontowa jest czterokondygnacyjna, na parterze czteroosiowa, na dwu wyższych piętrach pięcioosiowa, na najwyższym siedmioosiowa. Najniższa kondygnacja jest wyraźnie wysunięta w stosunku do całości elewacji, zwieńczona gzymsem, przykrytym dachówką. W polach międzyokiennych środkowej części elewacji znajduje się dekoracja sgraffitowa przedstawiająca sceny rodzajowe. Najwyższe piętro oddziela mocno profilowany gzyms przykryty dachówką. Okna są prostokątne, znacznie mniejsze w stosunku do niższych kondygnacji, rozmieszczone symetrycznie. Całość wieńczy skromnie profilowany gzyms koronujący.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: renesans starówki  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych