Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Barokowy dwór zbudowany w latach 17601770 przez Wierzbickich, przeniesiony do Janowca z miejscowości Moniaki, wewnątrz znajduje się ekspozycja wnętrza domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne
Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.
Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszaremLubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).
Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Obecnie "królujące" style architektoniczne mają już nazwy - to postmodernizm i dekonstruktywizm.
Faktycznie, wydaje się jakby tam stał od zawsze. A jeśli chodzi o współczesne budownictwo, ciekawe jak przyszli historycy nazwą nasz obecny styl architektoniczny... Dziękuję bardzo i pozdrawiam cieplutko:)
Mi również bardzo spodobał się ten dwór - i chociaż pojawił się tam zaledwie 30 lat temu (bo wtedy został przeniesiony z Moniaków) wygląda jakby stał tam od zawsze :) A co do podziwiania blokowisk za 200 lat... dwory to przecież zupełnie inna kategoria, pojedyncze budynki dla bogaczy i "klasy rządzącej". Myślę, że współcześnie powstające wille (i nie mówię tu o domkach jednorodzinnych, tylko o większych i często bardzo ciekawych architektonicznie realizacjach) za 200 lat nadal będą istnieć i może nawet ktoś je uzna za zabytki ;)
Faktycznie, bardzo słusznie że zachwycamy się tym co było x lat temu. A czy za 200-300 lat ludzie będą podziwiać nasze "piękne" blokowiska? Bardzo wątpię, tym bardziej że nie pozostanie z nich kamień na kamieniu... Pięknie dziękuję za komentarze i pozdrawiam cieplutko:)
Ludziska onegdaj mieli wyczucie estetyki (odpowiednie miejsce,styl architektoniczny ,dobor roslin .... teraz to raczej dzielo przypadku i przetargu- paskudztwa buduja.Podziwiam i pozdrawiam.
Autor: Joanna Siegel Dodano: 2011-06-20 19:57:05