Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.
Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszaremLubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).
Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Niezwykle malownicze te makowe pola na Lubelszczyźnie:) Podobne widziałam na Kujawach w ub. tygodniu w drodze do Trójmiasta:) U nas na Śląsku takich nie ma. Pozdrawiam turystycznie:)
Mam wrażenie, że w Trzeszczanach maki polne nie są chwastem, niepożądaną rośliną wśród zboża, lecz awansowały do rangi głównej uprawy, tworząc zachwycający, ognistoczerwony dywan. Cała "makowa" sesja z Trzeszczan bardzo mi się podoba. Pozdrawiam serdecznie.
Autor: Halina Dodano: 2011-06-11 22:53:42