Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» RUINY KOŚCIOŁA JEZUITÓW NA WYSPIE KOŁO CHODLA

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
RUINY KOŚCIOŁA JEZUITÓW NA WYSPIE KOŁO CHODLA

Tytuł zdjęcia: RUINY KOŚCIOŁA JEZUITÓW NA WYSPIE KOŁO CHODLA


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2011-02-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5688 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół p.w. M.B.Loretańskiej ------------------------------- Ruiny kościoła pojezuickiego p.w. M.B. Loretańskiej znajdują się na południowy wschód od Chodla, w odległości około kilometra od miejscowości. W miejscu tym istniała niegdyś kaplica wzniesiona w 1616 roku przez jezuitów, a w niej znajdował się uważany za cudowny obraz Marki Bożej Loretańskiej. Obraz przywieziony został w XVII w. z Włoch. Umieszczono go początkowo w kapliczce na bagnistym terenie koło Chodla, gdzie, jak głosiło podanie, chorążemu Maciejowskiemu miało się objawić w czasie modlitwy tajemnicze światło. Tereny te jeszcze w XVI w. zapisane zostały przez rodzinę Maciejowskich zakonowi jezuitów. Na małej wyspie jezuici wkrótce wybudowali murowany kościół a w pobliżu powstała wioska Loret która stała się wkrótce miejscem licznych pielgrzymek. Miejsce zyskało sławę sanktuarium maryjnego. Odnotowywano tu liczne uzdrowienia. W 1775 r. po kasacie zakonu jezuitów kościół na wyspie zaczął popadać w ruinę. Obraz przeniesiony został do kościoła parafialnego w Chodlu.
Miejscowość: Chodel
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ładny obrazek

Autor: Małgorzata Serafin   Dodano: 2011-02-16  18:13:34
zobacz wszystkie komentarze w serwisie