Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół św. Trójcy w Chodlu

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Kościół św. Trójcy w Chodlu

Tytuł zdjęcia: Kościół św. Trójcy w Chodlu


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2011-02-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3486 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół jest jednonawowy, zbudowany z cegły gotyckiej-jednopalcówki. Podstawowy materiał budulcowy uzupełniają detale kamienne. Cała elewacja zewnętrzna świątyni jest nieotynkowana. Grube mury, wysoka na 35 m wieża, zamurowane otwory strzelnicze w ścianach wieży oraz figurujące w inwentarzach kościelnych hakownice strzeleckie, świadczą o obronnym charakterze budowli. Kościół był wielokrotnie remontowany i odnawiany. Dużym uszkodzeniom uległ po I wojnie światowej. Podczas powojennego remontu w ściany świątyni wmurowano pociski, którymi był ostrzeliwany. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Loretańskiej , przeniesiony w 1785 r. z pobliskiego kościoła Loret. Do cennych elementów wyposażenia kościoła należy m.in. późnorenesansowa chrzcielnica z 1613 r wykonana z piaskowca w stylu gotyckim z pokrywą, na której znajduje się figura przedstawiająca chrzest Chrystusa, konfesjonał z 1615 r. oraz ambona pochodząca prawdopodobnie z kolegiackiego kościoła św. Michała w Lublinie rozebranego w 1842 r.
Miejscowość: Chodel
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Wspaniale jest przedstawiony ten piękny,zabytkowy kościół w Chodlu na Lubelszczyźnie. Dziękuję za interesujący opis i pozdrawiam turystycznie!:)

Autor: Halina   Dodano: 2011-02-17  20:09:19
Piękna budowla.

Autor: Gosc_serwisu2   Dodano: 2011-02-16  09:05:00
zobacz wszystkie komentarze w serwisie