Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» CHODEL- WOJ. LUBELSKIE

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
CHODEL- WOJ. LUBELSKIE

Tytuł zdjęcia: CHODEL- WOJ. LUBELSKIE


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2011-02-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2231 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Chodel  to miejscowość położona w Kotlinie Chodelskiej, w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, Miejscowość jest siedzibą gminy. Nazwa Chodel jest prawdopodobnie nazwą dzierżawczą pochodzącą od staropolskiego Chocimir  zdrobniale Chocim , bądź też od słowa Chodel oznaczającego strażnicę. Pierwsza wzmianka źródłowa dotycząca interesującego obszaru Chodla pochodzi z 1325 bądź też 1326 roku i mówi o istnieniu już wówczas parafii pod nazwą Kłodnica. Jest wielce prawdopodobne , iż była to osada targowa składająca się z niewielkiej ilości domów skupionych wokół dużego placu targowego. W okresie rozwoju Chodel posiadał prawa miejskie w latach 1517-1824 i ponownie 1838-1870. Prawa te utracił jak wiele innych miasteczek lubelszczyzny po powstaniu styczniowym i już ich nie odzyskał. Atrakcją miejscowości jest zabytkowy XVI wieczny kościół parafialny oraz znajdujące się w okolicy pobliskich stawów ruiny pojezuickiego kościoła w którym jeszcze w końcu XVIII wieku znajdował się cudowny obraz Matki Bożej Loretańskiej.
Miejscowość: Chodel
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych