Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zawieprzyce - zagadkowa mogiła

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Zawieprzyce - zagadkowa mogiła

Tytuł zdjęcia: Zawieprzyce - zagadkowa mogiła


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-09-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3120 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Magnat z Zawieprzyc był - podobno - w poczcie wojennym pod Wiedniem. Na polach stolicy Austrii walczył tak dzielnie, że otrzymał od Jana III solidną nagrodę. Nie tylko w brzęczącej monecie, ale i w jeńcach, których mógł zabrać z tureckiego obozu tylu ilu chciał. To i skorzystał z okazji. Do Polski wrócił z liczonym na tysiące brańców jasyrem. W tej czeredzie była piękna kobieta orientalnej urody Greczynka Teophania. Pan na Zawieprzycach - jak to bywa w podobnych opowieściach - wymyślił, że niewolnica będzie jego panienką nie tylko, nazwijmy to oględnie, do towarzystwa. Nieszczęsne dziewczę było równie harde co piękne i pokazała naszemu szlachcicowi znany z olimpiady w Moskwie gest. W dodatku za panienką ujął się jej przyjaciel, też Grek, zresztą. Narażony na despekt pan na zamku nakazał więc wrzucić obydwoje do wykopanego naprędce dołu i żywcem pogrzebać. Kilka lat później do majątku nad Wieprzem trafił wędrowny malarz, jak się co nieco później okazało brat zakatowanej Teophanii. Nieborak skończył jak siostra. W gronowym dole. Statua z krzyżem na wyniosłej skarpie upamiętnia to, opiewane w legendach, wydarzenie.
Miejscowość: Zawieprzyce
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych