Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Stary, drewniany KOŚCIÓŁ PARAFIALNY z Matczyna został przeniesiony do skansenu w Lublinie.
Pierwotny postawiony w 1605 r.. Obecny prawdopodobnie z 1730 r. ufundowany przez Jana Tarłę. Drewniany o kontrukcji zrębowej wzmocniony linicami, i oszalowany. Jednonawowy z węższym prezbiterium.
DZWONNICA dwukondygnacyjna wybudowana została jednocześnie z kościołem. Drewniana, konstrukcji słupowej, oszalowana z otworami arkadowymi w górnej kondygnacji, kryta dachem namiotowym, gontowym. Dzwon pochodzi z 1833 r.
Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.
Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszaremLubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).
Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Każdy z nas ma swoje spojrzenie na te same miejsca,obiekty myślę że to dobrze.Pozdrawiam!
Panie Jerzy:) Dziękuję za spacer po lubelskim skansenie oraz piękne zdjęcia z opisami:)) Uwielbiam skanseny z ich klimatem:))) Pozdrawiam turystycznie!:)
Autor: Marek Ryś Dodano: 2010-09-29 16:37:59