Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ołtarz  prezbiterium (ałtar)

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Ołtarz  prezbiterium (ałtar)

Tytuł zdjęcia: Ołtarz  prezbiterium (ałtar)


Autor: Marek Ryś
Data dodania: 2010-07-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5062 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ołtarz  prezbiterium (ałtar)  część wschodnia świątyni; miejsce najświętsze. Od części środkowej oddzielony jest ikonostasem. W cerkwiach ołtarz (prezbiterium) zawsze skierowany jest na wschód na pamiątkę znajdującego się tam kiedyś rajskiego ogrodu oraz miejsca narodzin Jezusa Chrystusa (ze względu na położenie ołtarza, mówi się, że cerkwie są "orientowane"-kierunek wschodni wskazuje w tradycji judeochrześcijańskiej położenie Edenu-raju. Praktyka orientowania kościołów istniała również w chrześcijaństwie zachodnim, co przestało być obowiązującą zasadą począwszy od końca średniowiecza). Do części ołtarzowej wchodzić mogą tylko mężczyźni. Znajduje się tam: prestoł (tron)  najważniejsze miejsce w ołtarzu, okryty specjalną szatą stół w kształcie sześcianu, sporządzony z drewna lub marmuru. Do jego wyposażenia należą takie utensylia liturgiczne: antymins (jedwabna chusta z obrazem składanego do grobu Chrystusa, w którą wszyte są święte relikwie) ewangelia darochranitielnica (naczynie, w którym przechowywana jest święta Eucharystia, w Kościele katolickim zwane cyborium) daronosica (szkatułka służąca do przynoszenia św. Komunii chorym) święty krzyż (naprestolnyj kriest) siedmioramienny świecznik (siemiswiecznik) stół ofiarny (żertwiennik)  umiejscowiony jest po lewej (północnej) stronie ołtarza, do jego wyposażenia należą: kielich (potir) diskos = patena (okrągły metalowy talerzyk, na którym umieszcza się chleb eucharystyczny) zwiezdica kopije = włócznia (trójkątny nóż, który służy do krojenia prosfor) łżyca (złota lub srebrna, zakończona krzyżem łyżeczka, przeznaczona do udzielania wiernym Świętej Komunii) pokrowcy  osłony nakładane na kielich i zwiezdicę wozduch (narzuta na czaszę i diskos) górne miejsce (hornieje miesto)  umieszczony za priestołem, jest to podwyższenie, na którym znajduje się tron dla biskupa
Miejscowość: Terespol
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: cerkwie  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Piękny ołtarz,piękny opis

Autor: Maria Koźlik   Dodano: 2012-04-08  22:18:59
zobacz wszystkie komentarze w serwisie