Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Zamek w Janowcu kojarzony jest przede wszystkim z... Kazimierzem Dolnym nad Wisłą. To właśnie z tego miasteczka, a raczej jego okolic, wygląda on szczególnie okazale i wyniośle. Położony wysoko na lewym brzegu Wisły, połyskujący w słońcu białymi ścianami murów, sprawia wrażenie niedostępnego. I tak jest w rzeczywistości, zwłaszcza, gdy nie działa kazimierski prom. W takim wypadku wycieczka do jego ruin z miasteczka, oznacza całodzienną wyprawę przez most w Puławach.
Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.
Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszaremLubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).
Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska Dodano: 2010-04-30 19:34:42