Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» RUINY ZAMKU W KAZIMIERZU DOLNYM

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
RUINY ZAMKU W KAZIMIERZU DOLNYM

Tytuł zdjęcia: RUINY ZAMKU W KAZIMIERZU DOLNYM


Autor: Beata
Data dodania: 2015-03-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1059 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na wysokim na wzgórzu nad miastem wznoszą się ruiny monumentalnej budowli, która powstała za panowania Kazimierza Wielkiego. Król wzniósł zamek około 1341 r. jako twierdzę obronną przeciw Tatarom. Powszechnie uważa się, że na zamek składały się dwie niepowiązane ze sobą budowle: zamek właściwy i wielka cylindryczna wieża oddalona od zamku o 200 m, na wyższym wzgórzu. Ma ona 20 m wysokości i 10 m średnicy, a grubość murów wynosi w niektórych miejscach 4 metry. Zamek posiadał dom mieszkalny (tzw. zamek dolny) w części południowo-zachodniej dziedzińca. W I poł. XVII w. zamek przebudowano w stylu renesansowym. Budowla została jednak zniszczona podczas najazdu szwedzkiego, a ostatecznie opuszczona w końcu XVIII w. i częściowo rozebrana. Zachowały się tylko fragmenty murów i pozostałości wolno stojącej wieży. Po ostatniej wojnie światowej zamek zabezpieczono w formie trwałej ruiny. Z tarasu widokowego na wieży roztaczają się rozległe widoki na dolinę Wisły i zamek w Janowcu na zachodzie oraz Puławy na północy. Przy dobrej pogodzie widać nawet Góry Świętokrzyskie. Obecnie realizowany jest projekt, którego celem jest rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego Projekt dotyczy przede wszystkim remontu konserwatorskiego struktury murów zamku i wieży strażniczej  baszty. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na listopad 2011 r.
Miejscowość: Kazimierz Dolny
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: zamki  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych