Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!
Proszę zaznaczyć ocenę!
Opis: Zanim z fundacji Zofii Lubomirskiej wybudowana została we Wrzelowcu obecna, murowana świątynia, w wiosce modlono się przynajmniej w czterech innych, drewnianych. Klasycystyczna budowla ma nietypowe dla prowincji założenie. Jedyna nawa pyszni się kształtem nie prostokąta, jak zwykle, ale wydłużonego ośmioboku. We Wrzelowcu na co dzień jest tak nudno, że nawet łańcuch przy budzie wioskowego Burka, rdzewieje w niezrozumiałej beznadziei. Osada budzi się z letargu tylko sporadycznie, przy okazji kościelnych świąt i odpustów. Wtedy placyk przed kościołem, placyk nie wiedzieć czemu nazywany rynkiem, zapełnia się pobożnym tłumem.
Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.
Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszaremLubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).
Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
Skomentuj
Opcja tylko dla zalogowanych
Komentarze:
Piękny kościółek... Wrzelowiec to rodzinna wieś mojej mamy i często tam bywałem w młodości, ale niestety kościółka do dziś nie uwieczniłem. Z tego co wiem, to chyba obecnie jest remontowany, albo jest już po remoncie. Dzięki Ryszardzie za przywrócenie wspomnień.
Autor: Krzysztof Wydra Dodano: 2011-10-29 20:43:12