Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Sanktuarium Matki Bożej Księżomierskiej Zjawienie

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Sanktuarium Matki Bożej Księżomierskiej Zjawienie

Tytuł zdjęcia: Sanktuarium Matki Bożej Księżomierskiej Zjawienie


Autor: Epegeiro
Data dodania: 2013-04-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1767 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: ...Podjęto także prace mające na celu wykorzystanie dla potrzeb pielgrzymów miejsca objawienia się Matki Bożej na "Zjawieniu". Obok stojącego już metalowego krzyża, w 1981 r. wybudowano z głazów grotę umieszczając w niej figurę Matki Bożej wykutą w piaskowcu przez rzeźbiarza Karbowiaka, a ufundowaną przez pochodzącą z parafii i mieszkającą obecnie w Kanadzie Krystynę Krakowiak. W fundamentach groty umieszczono akt erekcyjny. Przed grotą postawiono stały ołtarz. Cały duży plac, od szosy aż do groty wydzielono jako miejsce przeznaczone do celów religijnych; obsiano trawą, zasadzono piękne, ozdobne krzewy i założono oświetlenie. Postawieniem groty i zagospodarowaniem placu na "Zjawieniu", zajęli się i wykonali na własny koszt, bracia Stefan i Marian Ludwichowie. Poświęcenia groty i ołtarza dokonał w wigilię odpustu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ks. kanonik Władysław Zakrzewski. W sam dzień odpustu jego uczestnicy przeszli w procesji z kościoła parafialnego na "Zjawienie" gdzie była celebrowana główna Msza ś;w. odpustowa. Na odpust ten przybyły pielgrzymki z Annopola, Gościeradowa, Olbięcina i Grabówki. Odtąd duży plac na "Zjawieniu" stał się nie tylko miejscem przypominającym objawienie się Matki Bożej, ale także nowym miejscem Jej kultu... link do całego artykułu. http://ksiezomierz.diecezja.lublin.pl/his_dzieje_kul.html
Miejscowość: Księżomierz
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: sanktuaria  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych