Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Furta do kościoła p.w. św. Teodora - Wojciechów

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Furta do kościoła p.w. św. Teodora - Wojciechów

Tytuł zdjęcia: Furta do kościoła p.w. św. Teodora - Wojciechów


Autor: renifer
Data dodania: 2009-11-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3886 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Późnobarokowy, drewniany kościół p.w. św. Teodora wybudowany został w 1725 r. Jego fundatorem był Teodor Orzechowski - ówczesny właściciel wsi. W 1802 roku, kolejna właścicielka Wojciechowa o nazwisku Morska otoczyła kościół wspaniałym murowanym parkanem. Wnętrze kościoła wykonano w stylu późnobarokowym. W drewnianym, barokowym ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z 1836 r. Ołtarze zdobią bezcenne kurdybany - skóry o bogatym ornamencie tłoczonym, malowane i złocone. Na cmentarzu kościelnym znajduje się drewniana, czworoboczna dzwonnica wzniesiona jednocześnie z kościołem oraz nagrobek Felicjany z Fredrów Grodzickiej z 1892 r. i płyta nagrobna Stanisława Spinka herbu Prus z XVI w. Na wschód od kościoła znajduje się cmentarz grzebalny założony w 1846 r. połączony ze świątynią wspaniałą aleją kasztanową. Na jego terenie znajduje się wiele starych, cennych nagrobków, z których na szczególną uwagę zasługuje kaplica grobowa Świeżawskich oraz grobowce rodziny Dąbrowskich i Felicjana Grodzickiego.
Miejscowość: Wojciechów
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych