Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zabytkowa dzwonnica przy kościele parafialnym-Trzeszczany

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Zabytkowa dzwonnica przy kościele parafialnym-Trzeszczany

Tytuł zdjęcia: Zabytkowa dzwonnica przy kościele parafialnym-Trzeszczany


Autor: Anna B.
Data dodania: 2012-07-31
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1685 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Opis zabytku Zespół kościelny usytuowany jest w środkowej części miejscowości, w jego skład wchodzi otoczony ceglanym murem kościół, poprzedzony długimi schodami, u stóp których znajduje się murowana dzwonnica. Na zachód od kościoła, na terenie dawnego cmentarza kościelnego stoi murowana plebania. Fundamenty dzwonnicy murowane z cegieł ceramicznych pełnych, na zaprawie cementowo-wapiennej, tynkowane obustronnie. Strop płaski, drewniany, otynkowany. Konstrukcja dachowa drewniana, krokwiowa. Dach pokryty blachą stalową, ocynkowaną. Okna ościeżnicowe, dwuskrzydłowe, wielokwaterowe z oberluftem, zamknięte odcinkowo. Drzwi dwuskrzydłowe, płycinowe. Dzwonnica założona na planie kwadratu, oszkarpowana w narożach, z dwoma jednoprzestrzennymi wnętrzami, dostępnymi od wschodu i północy. Bryła prostopadłościenna, dwukondygnacyjna, nakryta czterospadowym dachem, niepodpiwniczona. Elewacja zachodnia symetryczna, jednoosiowa, przedzielona gzymsem kordonowym w formie pasa, zwieńczona wyładowanym, profilowanym gzymsem koronującym. Górna kondygnacja opięta w narożach pilastrami, z oknem na osi ujętym pilastrami wspierającymi łuk odcinkowy. W niemal analogicznej elewacji północnej brak jest jedynie podziałów osiowych na dolnej kondygnacji. Również elewacja południowa jest rozwiązana podobnie, zamiast okna w dolnej kondygnacji są drzwi. Ponadto w górnej kondygnacji występuje blenda okienna. Elewacja wschodnia symetryczna, jednokondygnacyjna, opięta w narożach pilastrami, wspierającymi analogiczne jak na pozostałych elewacjach gzymsowanie. Na osi znajdują się drzwi, powyżej których jest spłaszczona blenda okienna. Wewnątrz brak pierwotnego wyposażenia, dzwony z 1948 roku. Dzwonnica prawdopodobnie wybudowana została w XIX wieku przy drewnianym kościele z 1687 roku. Zachowała się w niezmienionym kształcie, co potwierdza rycina z 1906 roku. W 1942 roku Niemcy zarekwirowali dzwony. Nowe zakupiono u Felczyńskich w 1948 roku. /opis ze str,Lubelskiej Fundacji Odnowy Zabytków/
Miejscowość: Trzeszczany
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: zabytki techniki  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych